Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Ελλάδα Πατρίδα μου. Πατρίδα μου Παλαιστίνη.

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Ρεσάλτο
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ Οκτ 16, 2023 5:31 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ελλάδα Πατρίδα μου. Πατρίδα μου Παλαιστίνη. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Ελλάδα Πατρίδα μου. Πατρίδα μου Παλαιστίνη.



Του Γ. Σιώζου

Πώς μπορείς να αποτυπώσεις στο χαρτί, τις σκέψεις και τα συναισθήματα που σε διακατέχουν;
Ποιες λέξεις είναι δυνατόν να «εφεύρεις» για να καλύψουν τον τρομοκρατικό θόρυβο των βομβών και το ποτάμι του αίματος που ποτίζει την έρημο;
Τις ρημαγμένες υπάρξεις, τις σειρήνες των ασθενοφόρων, στην κλαγγή των όπλων που σπέρνουν τον Θάνατο;
Οσμή Θανάτου αναδύεται από τις Τηλεοπτικές οθόνες.
Παραισθησιογόνα εθισμού αναλγησίας ξερνούν τα δελτία ειδήσεων, πτώματα προς μαζική κατανάλωση, θυσία στον Μολώχ του Θεάματος και της χυδαίας προπαγάνδας.
Τηλεπαρουσιαστές και «ειδικοί», ασκούμενη χρόνια στην τέχνη της ταχυδακτυλουργίας, μετατρέπουν το άσπρο σε μαύρο.
Το απέραντο Βασίλειο της εικονικής πραγματικότητας Θολώνει το βλέμμα, σκοτεινιάζει την σκέψη, καταφέρνοντας συντριπτικό πλήγμα στην ίδια μας την νόηση.
Πώς είναι δυνατόν ένας λαός που έζησε την φρίκη των Ναζιστικών στρατοπέδων και των διαρκών Πογκρόμ, να συμπεριφέρεται 75 χρόνια τώρα, ως Αϊχμαν, απέναντι στον Παλαιστινιακό λαό;
Σε ποια εδάφη αλήθεια, εισέβαλαν οι Παλαιστίνιοι της Γάζας;
Μα φυσικά στα δικά τους εδάφη, που τελούν υπό πολυετή κατοχή των Ισραηλινών, παρά και ενάντια στις αποφάσεις του ΟΗΕ και τους κανόνες του Διεθνούς δικαίου.
Άλλωστε το ίδιο δεν συμβαίνει και με την Κύπρο;
Το βόρειο τμήμα της τελεί υπό Τουρκική κατοχή και η Τουρκία όπως και το Ισραήλ, γράφουν τις αποφάσεις του ΟΗΕ και τους κανόνες του Διεθνούς δικαίου, στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.
Εισβολή…
Εδώ οι λέξεις χάνουν το νόημά τους, η λογική αντιστρέφεται και το Θύμα μέσω της λεξιμαγίας, μετατρέπεται σε Θύτη.
Της Γάζας οι κολασμένοι αντιδρούν βίαια και αυτό είναι αναπόφευκτο.
Τους το επιβάλλει η κόλαση που ζουν καθημερινά, η στέρηση του νερού, της ηλεκτρικής ενέργειας, των φαρμάκων, της εργασίας ακόμη και του ψαρέματος.
Το επιβάλλει το καθεστώς Απαρτχάιντ των Ισραηλινών που σκοπεύει στην γενοκτονία των Παλαιστινίων.
Το Ισραήλ, ο υποτιθέμενος περιούσιος λαός του Θεού, έχει δικαίωμα ζωής και Θανάτου επί των Παλαιστινίων.
Ο μόνος που έχει το δικαίωμα -ελέω Θεού- στην άσκηση της βίας.
Η χρήση βίας πάσης φύσεως, είναι δικαίωμα και μονοπώλιο των Ισχυρών, όσοι αδύνατοι αντιδρούν, δεν είναι παρά μόνον «Τρομοκράτες».
Εμείς ως λαός δεν έχουμε παρά να αναστοχαστούμε την δική μας Γάζα, το Μεσολόγγι, ακόμη και το Κούγκι, στην δε πιο πρόσφατη ιστορία μας, το Πολυτεχνείο κυκλωμένο από τα Τάνκς.
Ας μπει τέλος στην λοβοτομή που έχουμε υποστεί τα τελευταία χρόνια, κι ας δούμε στο πρόσωπο ενός Παλαιστίνιου νεαρού της Ιντιφάντα, τους δικούς μας «Τρομοκράτες».
Τον Ρήγα Φεραίο, τον Κολοκοτρώνη, τον Βελουχιώτη, τον Αυξεντίου, τον Λαμπράκη, τον Πέτρουλα, τον Παναγούλη κ.ά.
Στην δική μας χώρα, αυτή η «Τρομοκρατία» ήταν διαρκής, ήταν καθεστώς.
Γι’ αυτό κατανοούμε την «Τρομοκρατία» των Παλαιστινίων και υπερασπιζόμαστε τον αγώνα τους, για μια Ελεύθερη και κυρίαρχη Παλαιστίνη.

ΠΗΓΗ
http://resaltomag.blogspot.com/2023/10/blog-post_16.html
Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες