Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
ΟΙ «καθαρές» ιδέες δεν επιβραβεύουν τους «βρώμικους»

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Παλαίμαχος



Ένταξη: 31 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 976

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 12:45 pm    Θέμα δημοσίευσης: ΟΙ «καθαρές» ιδέες δεν επιβραβεύουν τους «βρώμικους» Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
ΟΙ «καθαρές» ιδέες δεν επιβραβεύουν τους «βρώμικους»…




Ο Νέος πρόεδρος της Ν.Δ. παγιδεύτηκε από τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο και του παρεχώρησε την πρώτη συνέντευξη.

Διπλό το ολίσθημα:

α).
Αν παγιδεύεται τόσο εύκολα από τους «νονούς» των «νταβάδων» είναι όχι μόνο «λίγος», αλλά και «επικίνδυνος»…

β). Συνέντευξη στο Μάκη, και μάλιστα πρώτη, αποτελεί μέγιστη προσβολή στο «αίσθημα» της κοινωνίας: Το «αίσθημα» που επένδυσε πάνω στα Σαμαρά…

Πριν το αναλύσουμε αυτό πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια ζητήματα:

α). Στηρίξαμε τον Αντώνη Σαμαρά, επειδή θεωρούμε ότι μια ήττα των «νταβάδων» (διεθνών και εγχώριων) αποτελεί καθοριστικό γεγονός για τα πολιτικά μας πεπραγμένα στη «σκοτεινή» και ζοφερή νύχτα που ζούμε.

Τον στηρίξαμε επίσης διότι σε ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ (όχι πραγματικό και κοινωνικό) επίπεδο πυροδοτούσε την «εθνική ελπίδα», σε μια εποχή εθνικής ασφυξίας και απελπισίας.

Οι συμβολισμοί αυτοί, έστω με τις φρούδες ελπίδες, αποτελούν ένα «μοχλό» κίνησης και ενέργειας της κοινωνικής συνείδησης.

Μια μαζική Απάτη κίνησης της πατριωτικής σκέψης σε ένα πρώτο στάδιο είναι «θετική», όταν υπάρχει πλήρης ιδεολογική και πολιτική αφασία…

Είναι βεβαίως και πολύ επικίνδυνη, γιατί όταν γκρεμιστεί αυτή η απάτη (και τα γεγονότα σήμερα «καταλύουν» τάχιστα τις ψευδαισθήσεις) οδηγούμαστε πίσω σε ακόμα χειρότερες καταστάσεις, αν, εν τω μεταξύ, δεν έχουν μπει σε κίνηση οι λαϊκές μάζες. Εκτιμούμε ότι είναι τέτοιες οι συνθήκες που πολύ γρήγορα θα μπει σε κίνηση η «λαϊκή ενέργεια».

Μια πυροδότηση, συνεπώς, των «πατριωτικών ενστίκτων» είναι πολύ θετική, αρκεί να μη θεοποιούμε τα σύμβολα και να ασκούμε δριμύτατη κριτική.

β). Για μας ο Αντώνης Σαμαράς δεν είναι κομιστής νέων και ανατρεπτικών ιδεών. Καμία «πατριωτική» ρητορεία δεν κομίζει τίποτα, απλώς αποτελεί «όχημα» εξαπάτησης, αν δεν συνδέεται ο «πατριωτισμός» με τις ανάγκες της κοινωνίας.

Ακόμα και αν κάνουμε την αυθαίρετη υπόθεση εργασίας ότι ο Σαμαράς, ως άτομο, έχει καλές προθέσεις ιδεών, το κόμμα που ηγείται πλέον, αλλά και το περιεχόμενο της ιστορικής και κοινωνικής του υπόστασης είναι περιχαρακωμένα στα άκαμπτα καλούπια των συμφερόντων του κεφαλαίου και των μηχανισμών της Νέας Τάξης.

Ο Αντώνης Σαμαράς κοινωνικά και ιστορικά υπηρετεί το καπιταλιστικό σύστημα και τις επιταγές του.

Κανένας «πατριωτισμός» δεν μπορεί να υπάρξει όταν τον απομονώνεις από την ανάγκη ανατροπής αυτού του συστήματος που καταλύει τα έθνη και τις πατρίδες…

ΓιΆ αυτό σε όλα τα κείμενά μας αναλύουμε λεπτομερειακά την ιστορική σημασία μιας πολιτικής ήττας των «νταβάδων» και της νίκης του Σαμαρά, αλλά σε όλα τα κείμενά μας υπογραμμίζαμε και τούτο: ΟΧΙ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ…

Διαβάστε π.χ. το τελευταίο κείμενό μας, εδώ:
http://www.resaltomag.gr/forum/viewtopic.php?t=3931



Μετά από αυτή την παρεμβολή ερχόμαστε στη συνέντευξη.


«Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί», λέει μια παροιμία…

Η συνέντευξη που έδωσε στο Μάκη σηματοδοτεί πολλά:

α). Μια περιφρόνηση της λαϊκής συνείδησης: Ο Μάκης αποτελεί για τον ενεργοποιημένο και «πατριωτικό λαό», ένα από τα ακραία και αυθάδη αποστήματα της βρώμικης δημοσιογραφίας και διαπλοκής…

β). Ο Μάκης αποτελεί τον πλέον ελεεινό προπαγανδιστή του «αντιεθνικισμού», του «αντιρατσισμού» (τα νεοταξικά ιδεολογήματα) και της «επαναστατικής αλητείας» της τρομοκρατίας των μυστικών υπηρεσιών: Τον ιδεολογικό σπόνσορα της τρομοκρατικής κουκουλοφορίας…

γ). Ο Μάκης, στον προεκλογικό αγώνα για την ανάδειξη του αρχηγού της Ν.Δ. έκανε επίθεση στην αντίπαλο του Σαμαρά, την Ντόρα, από τις πλέον χυδαίες προσωπικές, και από τις πλέον πωρωμένες του σεξίστικου ρατσισμού: Καρατόμηση της γυναικείας και ερωτικής της υπόστασης!!!

Συνεπώς, η συνέντευξη του Αντώνη Σαμαρά, αμέσως μετά την εκλογή του, ουσιαστικά επιβραβεύει το Μάκη για το έγκλημά του. Είναι σαν να τον ευχαριστεί για τις χυδαιότητες κατά της Ντόρας.

Πιστεύουμε, ότι ο Σαμαράς, μέσα στη μέθη της νίκης του και στην «παγίδα» που του έστησε ο Μάκης δεν πρόλαβε να σκεφτεί…

Αλλά αν μεθάς τόσο εύκολα από την εξουσία, τότε είσαι ικανός για τα πάντα…


_________________
Θέλησαν να μας εξοντώσουν,
αλλά δεν τα κατάφεραν.
Εμαστε ακόμα ζωντανοί κι αυτό
είναι το κυριότερο.
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
ΘΑΛΕΙΑ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 1:32 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Η εξαίρετη και πολύ εύστοχη αλληγορία του πάπα-Ηλία

Για ποιον χτυπά η καμπάνα

Ένας άνθρωπος βρισκόταν σε μεγάλη αγωνία.

Δεν ήταν κάποιος άνεργος ή άρρωστος βαριά ή πολυφαμελίτης. Ήταν πλούσιος. Και για την ακρίβεια τσιφλικάς.

«Πόθεν έσχε» τα πλούτη του; Πάντως όχι με έντιμα μέσα, λέει ο Χρυσόστομος. Κι αν ακόμη τα κληρονόμησε, συνεχίζει ο Χρυσόστομος, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι αυτός, που του τα κληροδότησε, δεν τα είχε αποκτήσει με έντιμα μέσα.
Κι αν ακόμη ισχυριστεί ότι τα απόκτησε με νόμιμα μέσα, αυτό σημαίνει ότι οι νόμοι ήταν άδικοι και ληστρικοί. ΚατΆ εικόνα και ομοίωση του τσιφλικάδικου κατεστημένου…

Αλλά ποιο ήταν το πρόβλημά του;

«Ευφόρησεν η χώρα του», λέει το Ευαγγέλιο. Που σημαίνει ότι το τσιφλίκι του είχε άφθονη καρποφορία. Και το πρόβλημά του ήταν ότι δεν είχε πού να αποθηκεύσει τα γεννήματά του.

Και βασανιζόταν νύχτα-μέρα, για να βρει λύση. Ώσπου μια νύχτα έκαμε τη μεγάλη ανακάλυψη:

Το βρήκα! Αναφώνησε. Θα γκρεμίσω τις αποθήκες μου και θα χτίσω μεγαλύτερες. Και θα συγκεντρώσω εκεί όλα τα αγαθά μου! Και θα πω στην ψυχή μου: Ψυχή, έχεις άφθονα αγαθά! Για πάμπολλα χρόνια! Ξεκουράσου, φάγε πιες, γλεντοκόπα…

Αλλά εκεί που πετούσε στον έβδομο ουρανό της μεγαλοφυούς έμπνευσής του. του φάνηκε πως άκουσε κάπου απόμακρα να χτυπάει κάποια νεκρώσιμη καμπάνα…

Ποιος ξέρει, σκέφτηκε για ποιον φουκαρά χτυπάει αυτή η καμπάνα! Μάλλον θα είναι για κάποιον απΆ τους απόκληρους της ζωής: Τους πεινασμένους, τους ρακένδυτους, τους άστεγους, που κοιμούνται και πεθαίνουν στα γιαπιά και τα παγκάκια. Ή τους άλλους, που μαστίζονται από διάφορες αρρώστιες και δυστυχίες…

Ή μπορεί να είναι για κείνη την 90χρονη γριούλα, που πριν ένα χρόνο μαζί με τα όργανα της αταξίας και της άρχουσας αναρχίας της γκρεμίσαμε το σπίτι και την πετάξαμε στο δρόμο. Για να περάσει ο μεγάλος δρόμος, που εξυπηρετεί τα συμφέροντα τα δικά μου και των άλλων τσιφλικάδων.

Κάποια όμως φωνή,
που φαινόταν να ξεκινούσε από τα τρίσβαθα της ψυχής του, τον βγάζει απΆ τους παραδείσιους ρεμβασμούς του:

Ανόητε! Του λέει. Αυτή τη φορά η καμπάνα μπορεί να μη χτυπάει γιΆ αυτούς, που η απανθρωπιά η δική σου και των ομοίων σου οδήγησαν στην εξαθλίωση. Ούτε για την υπερενενηντάχρονη γριούλα, που πετάξατε στο δρόμο. Αλλά μπορεί να χτυπάει για κάποιον απΆ αυτούς, που κάνουν μεγαλεπήβολα σχέδια. Και προσπαθούν να τα πραγματοποιήσουν σε βάρος των συνανθρώπων τους. Όπως, για παράδειγμα, εσύ που σχεδιάζεις να γκρεμίσεις τις αποθήκες σου, για να χτίσεις μεγαλύτερες…

-Και τι να κάμω! Να πετάξω τα αγαθά, που μου Άδωσε η γη μου!

-Πρώτα-πρώτα να σταματήσεις να αναμασάς αυτά τα ανόητα «μου»: Λέγοντας τα αγαθά «μου», τις αποθήκες «μου»,τους καρπούς «μου», τα γεννήματά «μου». Γιατί ποιος σου είπε πως τα χωράφια είναι δικά σου! Ή μήπως είσαι συ ο δημιουργός της Γης;

Δικές σου είναι οι ψευτιές και οι απάτες και οι αδικίες και οι τόσες άλλες παλιανθρωπιές και απανθρωπιές, με τις οποίες άρπαξες απΆ τον ένα και απΆ τον άλλο, τη γη και τα σπίτια, που χρειάζονταν, για να συντηρούνται. Και τους πετάξατε στο δρόμο. Για να εξυπηρετήσετε τα συμφέροντά σας…

Κι ούτε όσα υπάρχουν ή φυτρώνουν πάνω στη γη είναι δικά σου! Ή μήπως είσαι συ που δημιούργησες το ζωικό και το φυτικό βασίλειο;

Πολύ περισσότερο μάλιστα, αφού τη γη δεν την καλλιεργείς με τον ιδρώτα του προσώπου σου, αλλά με τον κόπο κάποιων άλλων! Που κατακλέβεις το μεροκάματό τους. Ενώ θα Άπρεπε να μοιράζεσαι μαζί τους τα αγαθά που προσφέρει η γη…..

Κι όχι μόνο καινούργιες αποθήκες δεν θα Άπρεπε να σχεδιάζεις αλλά και τα γεννήματα, που βρίσκονται στις τωρινές αποθήκες, θα Άπρεπε να τα μοιραστείς μαζί τους.

Και να προσφέρεις σε όσους έχουν ανάγκη. Κρατώντας για τον εαυτό σου μόνο όσα σου χρειάζονται. Έτσι ώστε ούτε εκείνοι να πεθαίνουν από την πείνα ούτε κι εσύ να πονοκεφαλάς και να χολοσκάς για τα πώς θα αποθηκεύσεις τα αγαθά «σου»…

Ή μήπως εσύ έχεις δεκάδες και εκατοντάδες και χιλιάδες στομάχια, ενώ οι άλλοι γεννήθηκαν χωρίς στομάχι. Και έχουν μόνο μπράτσα, για να δουλεύουν για χάρη σου. Για να μπορείς εσύ να κοπροσκυλιάζεις και να γλεντοκοπάς…

-Κι, αν τα δώσω, πού ξέρω εγώ, αν του χρόνου και του παράχρονου και μελλοντικά η γη θα καρποφορήσει;

-Όχι μόνο του χρόνου και του παράχρονου δεν μπορείς να ξέρεις τι θα σου συμβεί, αλλά ούτε αυτό το βράδυ δεν ξέρεις τι μπορείς να πάθεις!

-Και σαν τι θα μπορούσα να πάθω;

-Θα μπορούσε αυτή κιόλας τη νύχτα οι διάβολοι να ετοιμάζονται να πάρουν την ψυχή σου!…

-Και τι δουλειά
έχουν οι διάβολοι με τη δική μου την ψυχή!

-Ποια δική σου ψυχή! Δεν τους την έχεις πουλήσει χιλιάδες φορές; Δεν ήσουνα σΆ όλη σου τη ζωή στην υπηρεσία τους; Ή μήπως υπηρέτησες έναν και δυο! Λεγεώνες απΆ αυτούς υπηρέτησες. Κι αφού φρόντισες να τους περιποιηθείς με όλες σου τις δυνάμεις, τώρα ήρθε η ώρα να σου ανταποδώσουν τις περιποιήσεις σου!…

-Καλά και συ ποιος είσαι, που τα ξέρεις όλα αυτά;

-Ο ξενοδόχος!

Ποιος ξενοδόχος;

-Αυτός, που φιλοξενεί τα ζουζούνια και τα χορτάρια, τα λουλούδια και τΆ αγκάθια, τα ζώα και τους ανθρώπους, τΆ αστέρια και τους γαλαξίες. Κι ανάμεσα σΆ όλα αυτά και σένα.

-Δηλαδή, θέλεις να πεις πως για μένα χτυπάει η καμπάνα!…


-Ναι, ακριβώς, αυτό θέλω να πω.
Πως αυτή τη φορά η καμπάνα χτυπάει για εσένα! Για σένα, που φρόντισες να χορτάσεις και να κάμεις ευτυχισμένη την ψυχή σου με ψευτιές και αρπαγές και αδικίες….

Και καλά, την ψυχή σου, την έδωκες των διαβόλων.
΅Όλα όμως αυτά, που είχες μαζεμένα και τα υπόλοιπα, που σκόπευες να αποθηκεύσεις μήπως μπορεί να μου πεις ποιοι θα τα απολαύσουν;

-…....

-Έχεις δίκιο
να μη μπορείς να απαντήσεις. Αυτό παθαίνουν όλοι εκείνοι, που πουλάνε την ψυχή τους στο διάβολο και θυσιάζουν τους συνανθρώπους τους στο βωμό του μαμωνά.

Σε αντίθεση μΆ εκείνους, που θυσιάζουν το μαμωνά, για να βοηθούν τους συνανθρώπους τους και να κερδίσουν την ψυχή τους…

http://papailiasyfantis.blogspot.com
http://papailiasyfantis.wordpress.com
E-mail:papa-liasyfantis@gmail.com

Επιστροφή στην κορυφή
Βήχος Χαράλαμπος



Ένταξη: 30 Οκτ 2008
Δημοσιεύσεις: 144
Τόπος: Ν .Σμύρνη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 1:56 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
εξαίρετη και πολύ εύστοχη η αλληγορία του πάπα-Ηλία
Ειναι απο την παραβολη του Ιησου Χριστου
στο κατα Λουκαν Κεφ 12 16-25


http://www.myriobiblos.gr/bible/nt2/luke/12.asp
_________________
http://apolitikokafeneio.com/
http://mousikokafeneio.com/
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
Ψάλτης απορών
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 4:28 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Μεγάλη βλακεία η συνέντευξη στον Τριανταφυλλόπουλο.
Εγώ δεν είμαι Σαμαρικός -ούτε πολύ περισσότερο ΝΔ- αλλά του αναγνωρίζω ότι έκανε ΠΟΛΙΤΙΚΗ προεκλογική εκστρατεία και αυτό είναι κέρδος για όλους μας.

Θέλω να πω ότι κάποια στιγμή αυτά τα "νέα πορεία", "ανάγκη ευρύτερων δράσεων", "νέες ιδέες", "καινοτόμες στρατηγικές", που ποτέ δεν συγκεκριμενοποιούνται, ποτέ δεν προσδιορίζονται και απλώς λέγονται για να μην ειπωθουν τα ουσιώδη (που... δεν υπάρχουν ή αποκρύπτονται) πρέπει να σταματήσουν. Αρκετά με το στιλ συνασπισμού, γιώργου και ντόρας, δηλαδή.

Αλλά όταν σκαμπάζεις από πολιτική και το δείχνεις διεκδικώντας την προεδρία του κόμματός σου δεν πας να δώσεις συνέντευξη (και πολύ περισσότερο την... πρώτη) στον... Δημοσιογράφο.

και μάλιστα όταν αυτός ο ουτιδανός είναι στα κάτω του, οι περισσότεροι έχουν αντιληφτεί τι κουμάσι είναι και πόθεν εκπορεύεται.

¶ρα... μεγάλη βλακεία -αν και ο λαός το λέει αλλιώς.

Εκτός αν "έπρεπε" οπότε τα πράγματα είναι χειρότερα
Επιστροφή στην κορυφή
κολλητήρι
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι Δεκ 01, 2009 5:17 pm    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Τόν έδεσε τον " γαιδαρό " του..ο " Σαμαράς "




Ένα εύστοχο σκίτσο
Από:
http://ventetta.blogspot.com/2009/11/blog-post_7383.html
Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες