Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Η ΣΙΩΠΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ...

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Ηλίας Σιαμέλας
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 8:50 pm    Θέμα δημοσίευσης: Η ΣΙΩΠΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η ΣΙΩΠΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ…




«Μαύρο σύννεφο σαλπάρει, φαρδύ
σαν τη σχεδία του Οδυσσέα…»

Johannes Edfelt



Της αλήθειας ο πόθος, δε με άγγιξε μόνος # Κρεμασμένο ένΆ αστέρι κι η σιωπή μου ένα ταίρι.
Η σιωπή που ταράζει, η σιωπή που τρομάζει # Μες στο φως σαν γλυκαίνει, η ζωή κι αν μικραίνει
Μες τη νύχτα πατάει, μες το αίμα κυλάει # Η σιωπή που με καίει, η σιωπή που μου λέει
***
¶γρια λουλούδια στο φως, να τα έβλεπα πως # Στη σιωπή κολυμπάνε, στην ψυχή μου μιλάνε
Ένας κόσμος, ένας τόπος, ένας γνώριμος λόφος # Χωρίς όρια και τρόμο, χωρίς έλκη και πόνο
Μες τη νύχτα σαλεύουν και τα όνειρα ζεύουν # Την ημέρα προσμένουν, το χρώμα σμιλεύουν
***
Τίμιοι άνθρωποι στο φως, να τους έβλεπα πως # Μες τη θλίψη κολυμπάνε, τα φαντάσματα ρωτάνε
Ένας κόσμος, ένας τόπος, ένας άμοιρος κόρφος # Μες σε όρια και τρόμο, μες σε έλκη και πόνο
Μες τη νύχτα σαλεύουν, σαν την πέτρα σκληραίνουν # Την ημέρα προσμένουν, τις θύελλες ζεύουν
***
Νεοταξίτες στο φως, να τους έβλεπα πως # Μες το χρήμα κολυμπάνε, του Σόρος τη θρησκεία προσκυνάνε
Ένας κόσμος , ένας ρόλος, ένας επίβουλος κόρφος # Χωρίς όρια και φόβο, με του «καθηγηταρά» το χνώτο
Μες τη νύχτα ενεδρεύουν, την ιστορία μας μοιχεύουν # Την ημέρα προσμένουν, το φαρμάκι αργοσπέρνουν
***
Πολιτικοί στο φως, να τους έβλεπα πως # Σαλτιμπάγκοι δίχως τύψεις, εφιάλτες με διαχύσεις
Ένας κόσμος στην ψευτιά, ένας ρόλος στην κλεψιά # Χωρίς όρια και φόβο, με του καταχτητή το χνώτο
Μες τη νύχτα σαλεύουν, για την τσέπη τους παλεύουν # Την ημέρα προσμένουν, τη λογική μας μολεύουν
***
Ας έφτανε ο καιρός, να ερχόταν βλοσυρός! # Όλοι στου αγώνα τα νερά, να βουτούσαν μια σταλιά
Να αστράψει η ορμή, στης πατρίδας την αυλή # Στη γη μας την καταχτημένη, στην Ελλάδα που ασθμαίνει
Γιατί μύχιος πόθος είνΆ η λευτεριά, του ηλιόφωτου κυρά # Γιατί άνθος είναι η αντρειά, μες τις πόλεις, στα βουνά
***
Μια πατρίδα από αίμα, μια Ελλάδα από πνεύμα # Πλατύφτερος ο δρόμος της, έρωτας ο κόρφος της
Σαν τη δόξα όμοια, σαν τον ουρανό της κόσμια # Η ψυχή της μυστικιά, τα βουνά της μια γροθιά!
Όχι! Δεν θα παραδοθεί, «Να πεθάνει δε μπορεί»! # Οι ρίζες της κρατούν γερά, τις αρδεύουν κυματόχρωμα νησιά !
***
Στίχοι στη σιωπή καμωμένοι, σαν φωτιά ορθωμένοι! # Της αλήθειας ο όρθρος, δε με άγγιξε μόνος
Η καρδιά μου ένΆ ασκέρι, η σιωπή στο καρτέρι # Η σιωπή που μιλάει, η σιωπή που γροικάει
Η σιωπή που αρνείται, η σιωπή που προηγείται # Η σιωπή που στενάζει, το ηφαίστειο που βράζει!
***


7 του Φλεβάρη 2010.
Λιμποβίσι Αρκαδίας - (φωλιά των Κολοκοτρωναίων) : (Συνειδησιακά Ελεύθερη Ζώνη, σε μια κατεχόμενη και λεηλατημένη απΆ το πολιτικο-οικονομικό σύστημα, χώρα).



Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες