Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Ενα πολύ περίεργο δημοσίευμα της Καθημερινής για τον Σημίτη

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
Σαράντος



Ένταξη: 11 Αύγ 2006
Δημοσιεύσεις: 20

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ Οκτ 17, 2007 1:00 pm    Θέμα δημοσίευσης: Ενα πολύ περίεργο δημοσίευμα της Καθημερινής για τον Σημίτη Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Πριν αρχίσω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Ανήκω στην κεντροδεξιά όμως καμία σχέση με ακροδεξιά. Δεν έχω σχέση με θεωρίες συνομωσίας εβραιομανίες κ.ά

Όμως ένα σημείο από ένα δημοσίευμα της κυριακάτικης Καθημερινής μου έκανε μεγάλη εντύπωση και θέλω να το θέσω υπ όψη σας.

Στο άρθρο "Χορεύοντας με τη σκληρή ακροδεξιά..." η Καθημερινή αναφέρει ότι ο παππούς του Σημίτη λεγόταν Ααρών Αβουρή.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_366460_14/10/2007_245175

Παραθέτω όλόκληρο το σημείο:

Πρώτον, δεν είμαι Εβραίος. Ας το πει αυτό και ο πρωθυπουργός. Δεύτερον, δεν είμαι κομμουνιστής. Ας το πει αυτό και ο κ. Καραμανλής. Τρίτον, δεν είμαι ομοφυλόφιλος. Αυτό δεν μπορούν να το πουν πολλοί». Το απόσπασμα από την ομιλία του Γ. Καρατζαφέρη στις 28 Μαΐου 2002 στην Κόρινθο δεν έτυχε ευρείας δημοσιότητας. Πάντως, ο αρχηγός του ΛΑΟΣ είχε συνηθίσει το ακροατήριό του σε τέτοιους ασύνδετους αφορισμούς. (Αλλωστε στα περί εβραϊκής καταγωγής του κ. Σημίτη είχε αναφερθεί και παλαιότερα μιλώντας για τον παππού του τότε πρωθυπουργού, [b]Ααρών Αβουρή).

Δηλαδή είναι γεγονός ότι ο παπούς του Σημίτη λεγόταν Ααρών Αβουρή;

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω τίποτε με τους Εβραίους ούτε ρατσιστής είμαι. Άλλωστε εδώ στην Γερμανία είμαστε και μεις οι Έλληνες θύματα ρατσισμού, λοιπόν μακριά από εμάς.

Όμως, δεν θα έπρεπε να είμαστε ενημερωμένοι ότι ο Πρωθυπουργός μας είχε καταγωγή όχι Ελληνική; Είναι κάτι εντελώς αδιάφορο; Δεν νομίζω, είχαμε κάθε δικαίωμα να γνωρίζουμε ένα τέτοιο στοιχείο.

Γιατί το μαθαίνουμε μόλις τώρα και μάλιστα με πλάγιο τρόπο; Είναι δυνατόν σε μία δημοκρατία της Ευρώπης να υπάρχου τόσο εφτασφράγιστα μυστικά;

Έβαλα στο google το όνομα και πράγματι είναι εβραϊκό.

Συγχωρέστε με, αν αυτά που γράφω σας φαίνονται αντιεβραϊκά ή ρατσιστικά, κάνετε λάθος όμως. Δεν είμαι ούτε αντισημίτης, ούτε ρατσιστής. Απλώς ως πολίτης έχω δικαίωμα να γνωρίζω από που κρατάει η σκούφια του Πρωθπουργού της χώρας μου.
_________________
to be or not to be?
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
fiamou



Ένταξη: 02 Φεβ 2007
Δημοσιεύσεις: 180
Τόπος: Χίος

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Οκτ 18, 2007 7:32 am    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Για τον παππού του Σημίτη δεν ξέρω να σου πω. Αλλά δε χρειάζεται να έχει κανείς εβραϊκή καταγωγή για να ακολουθεί και να προωθεί την πολιτική των Σιωνιστών στην περιοχή. Αυτό το έκαναν όλες οι κυβερνήσεις, όχι μόνο αυτή του Σημίτη.
_________________
Οι Έλληνες δεν κάνουν ποτέ ειρήνη με έναν εχθρόν, όπου κατακρατεί ελληνικόν τόπον"
Ρήγας Φερραίος "Το Σύνταγμα άρθρο 121
Οι Έλληνες απαρνούνται και δεν δίδουν υποδοχήν και περιποίησην εις τους Τυράννους"
Ρήγας Φερραίος "Το Σύνταγμα" Άρθρο 120
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email MSN Messenger

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες