Περιοδικό Πολιτικής Και Πολιτισμικής Παρέμβασης


Σε εποχές που βασιλεύει το ψέμα, η διάδοση της αλήθειας είναι πράξη επαναστατική
Περί Ελλήνων και άλλων δαιμονίων

< Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας | Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας > 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ
Επισκέπτης





ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ Ιούν 18, 2020 3:47 pm    Θέμα δημοσίευσης: Περί Ελλήνων και άλλων δαιμονίων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος
Περί Ελλήνων και άλλων δαιμονίων
Πέπη Ρηγοπούλου




Ιστορίες του Αιγαίου. Το 1124 ο δόγης της Γαληνοτάτης «Δημοκρατίας» της Βενετίας Δομήνικος Μικέλης κατέπλευσε με ισχυρές δυνάμεις στο Αιγαίο και επέδραμε κατά της Ρόδου, της Εύβοιας και της Χίου, για να τιμωρήσει τον αυτοκράτορα Ιωάννη Κομνηνό, επειδή αυτός αρνούνταν να παραχωρήσει στους Ενετούς το προνόμιο του αδασμολόγητου εμπορίου.

Για τα κατορθώματά του τιμήθηκε με το όνομα «Τerror Graecorum», δηλαδή «Ο Τρόμος των Ελλήνων».


Νομίζω ότι στον...εκλεκτό αυτόν κύριο οφείλουμε χάριτες. Οχι τόσο διότι είναι ένας από τους πολλούς εκπροσώπους της Δύσης, σταυροφόρους και άλλους, οι οποίοι κατά τους πρώτους αιώνες της δεύτερης μετά Χριστόν χιλιετίας πέρασαν από τα μέρη μας και για να βρίσκονται σε δουλειά σκλάβωσαν την Κωνσταντινούπολη και τον υπόλοιπο Ελληνισμό μέχρι και την Κύπρο.

Αλλά γιατί μου έλυσε, με τα εγκώμια περί «Τρόμου των Ελλήνων» που δίκαια κατέκτησε, μια σειρά από ερωτήματα που δεν με άφηναν να χαρώ όσον ύπνο εξασφάλιζα αγνοώντας προσωρινώς τα υπόλοιπα.

Ερωτήματα που είχαν να κάνουν με την ταυτότητά μου - και δεν εννοώ την αστυνομική.


Μα, καλά, άρχιζε να μου λέει, μόλις έκλεινα τα μάτια μου, μια αδυσώπητη φωνή. Με τα καλά σου πιστεύεις ότι είσαι Ελληνίδα και μάλιστα αναντάν μπαμπαντάν που λέτε κάποιοι τουρκομερίτες; Ή στο πιο πολιτισμένο, μέσα από τις πολύτιμες συναντήσεις με άλλες ετερότητες;

Αγνοείς
ότι κάποιοι σοφοί έχουν αποδείξει ότι οι Ελληνες πριν από την Επανάσταση του '21 δεν υπήρχατε καν και ότι η περίφημη εθνική σας ταυτότητα είναι μια κατασκευή;

Μα, τουλάχιστον Φαλμεράγιερ δεν διάβασες, ή μήπως πιστεύεις τον Αρη Βελουχιώτη που από το μπαλκόνι της Λαμίας είπε ο απληροφόρητος πως Ελληνες αποδείξαμε πως είμαστε με το τουφέκι που μας λευτέρωσε;

Τι να ψελλίσω η ανιστόρητη;
Πώς Ελληνες μας έλεγαν από τα χρόνια πριν από τον Χριστό οι Ρωμαίοι, οι Ινδοί και οι Κινέζοι;

Πώς ο Ρουμπλιόφ διδάχτηκε τη σπουδαία τέχνη του από τον Θεοφάνη τον Ελληνα στη Ρωσία που ταύτιζε Βυζάντιο και Ελληνισμό και που μετά το 1453 έκανε εθνικό της ήρωα τον Παλαιολόγο;

Να θυμηθώ στα πιο κοντινά χρόνια, πριν βέβαια από την Επανάσταση, την «Φανέρωσιν» του Κατσώνη και τον «Θούριον» του Ρήγα;

Προτιμώ να θυμηθώ μόνο τον Μωάμεθ τον Πορθητή
(τον ορίτζιναλ, όχι τον γιαλαντζί) που είχε δηλώσει -μαρτυρεί ο Κριτόβουλος- ότι με την άλωση της Πόλης εκδικήθηκε τους Έλληνες για τα όσα είχαν κάνει στους, υποτίθεται προγόνους του, Τρώες.

Είναι πράγματι απλό να πεισθούμε ότι Έλληνες πριν το '21 δεν υπήρχαν. Φτάνει να κλείσουμε τα μάτια και να κοιμηθούμε ύπνο βαθύ. Χωρίς ενοχλητικά δαιμόνια.





* Πρώτος πίνακας του ρώσσου αγιογράφου Ρουμπλιώφ.
Δεύτερος πίνακας του έλληνα αγιογράφου Θεοφάνη του Έλληνα.


Μέσω Sofia Nassopoulou - Chalari

Το διαβάσαμε εδώ:
http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com/2020/06/21.html

Επιστροφή στην κορυφή

 
Μετάβαση στη:  
Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες